To nederlag i det jyske

l FODBOLD: FC Midtjylland-HIF junior 3-0: HIF’s juniormandskab havde ikke heldet med sig i lørdagens ligakamp på udebane mod topholdet FC Midtjylland. I perioder spillede holdet faktisk rigtigt godt, og slutfacit 3-0 til jyderne, var nok et lidt misvisende. Efter en noget svag 1. halvleg, hvor HIFérne ikke rigtig fik fat i spillet, lykkedes det dog at få en stor chance, da Thomas Andersen var tæt på at heade bolden i mål efter hjørnespark. Men i stedet var det FC Midtjylland, der fik scoret kampens første mål på et hjørnespark. Situationen kunne godt have mindet om et frispark til Hvidovres målmand Steffen Hansen. I 2. halvleg kom HIF bedre med i spillet, og det så mere og mere ud til at en udligning var på vej. Men uheldigvis blev HIFs angriber Lasse Jacobsen stemplet, og måtte udgå. Dette skabte mere plads til FC Midtjyllands kontraspil, hvilket resulterede i målet til 2-0. Og som om dette ikke var nok, fik HIFs Emil Skamby krampe, der ikke kunne behandles, så holdet måtte spille det sidste kvarter med 10 mand. Det betød, at FC Midtjylland fik sit tredje mål. Så hvis man skal frembringe det positive i kampen, er det at HIF med elleve mand spillede lige op med topholdet. Næste kamp er hjemme på lørdag, hvor Lyngby kommer på besøg. FC Midtjylland-HIF yng. 4-1: Ynglingene måtte også rejse hjem uden points fra besøget hos F.C. Midtjylland. Det sendte HIF ned på en 7-plads i ligaen. Men èn Hvidovre spiller, kunne dog rejse lidt mere glad hjem fra det jyske, nemlig Stefan Hansen der efter af have været til træningssamling med U 18 landsholdet i Vejle, efterlod et godt indtryk hos landstræneren og blev udtaget til landsholdets bruttotrup. Desværre blev der ikke plads til Stefan i denne omgang, men ingen tvivl om at Stefan er med i det tætte kapløb om de tre pladser i landsholdets midterforsvar.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.