Ny fyring vil koste kommunen 3-4 mill. kr.

Skolechefen Lone Caspersen fortsætter ikke i ny stilling

l Så må en ny ledende medarbejder forlade Hvidovre Kommune, - den tredie i løbet af dette efterår. Efter hvad Hvidovre Avis erfarer, har Økonomiudvalget på et lukket møde forleden, besluttet at afskedige skolechefen Lone Caspersen. Det sker efter mange hændelser de senere år, og nok i forlængelse af adskillige sager - også med alvorlige konsekvenser - i Skole- og kulturforvaltningens regi. I sommer forelå en politisk løsning med en række strukturændringer i skoleforvaltningen, som bl.a. ville indebære at skolechefens virkeområde blev delt op i to, - èt omkring skolerne og et andet omkring klubområdet/institutioner/fritid m.v. Lone Caspersen blev tilbudt at fortsætte i den sidstnævnte stilling, hvad hun dog ikke umiddelbart accepterede. Siden har hun været sygemeldt fra september måned. Dyrt for kommunen På det seneste har Kommunen haft forhandlinger med Lone Caspersen og hendes faglige organisation omkring en løsning, og facit er altså blevet en afskedigelse - eller en aftrædelsesordning om man vil. Så vidt vides er der ikke tale om en afskedigelse på grund af sygdom, og da Lone Caspersen er tjenestemand, vil hun sandsynligvis kunnne oppebære fuld løn i en længere periode samt aktuel egenpension. Anslået betyder det en udgift for Hvidovre Kommune på mellem 3 og 4 mill. kroner. mads-

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.