Begge HIF-hold med i toppen

l Junior – Esbjerg 2-1: Hvidovres juniorhold tog hul på efterårssæsonen i landets bedste række hjemme mod Esbjerg i lørdags. Det blev en rodet start man fik på kampen, da Esbjergs spillerbus gik i stykker, og kampen måtte derfor rykkes en halv time. Selvom det var jyderne der kom for sent til kampen, var det dem der startede bedst. Efter bare et minut skete en misforståelse nede i HIFs midterforsvar. Bolden blev ikke headet væk, hvilket gav en friløber til Esbjergs lynhurtige angriber, der med lethed kunne sparke bolden over en sagesløs Steffen Hansen i Hvidovre-målet. Esbjerg spillede med lange bolde op til deres hurtige angribere, hvilket igennem det meste af kampen gav HIF-forsvaret en del problemer. Og det var ikke kun Esbjerg der var gode til at skabe problemer i de bagerste rækker, HIF-forsvaret selv gjorde det ofte farligt med upræcise afleveringer. Det gik noget bedre i den anden ende af banen, hvor HIF fik tilspillet sig en del chancer. Allerede efter 6 min. var det Lasse Jacobsen der igen fik gang i scoringen, med et flot hovedstød i modsatte side af målet. Og lidt senere var det Christian Skytte der var tæt på med langskud der gik over. Det lykkedes HIF i 2. halvleg at hive alle tre point hjem, med målet til 2-1. Også ynglingene kom godt i gang med en sejr over Esbjerg på 3-1 på mål af Stefan Hansen, Patrick Jensen og Nicolaj Harms. Næste lørdag er det KB/FCK's junior- og ynglingemandskaber der kommer på besøg på Hvidovre stadion, - juniorerne starter kl. 13 og ynglinge derefter kl. 15. Det bliver nok langt sværere opgaver. Drenge DM Hvidovres drenge var taget den lange vej til Haderslev, hvor det uofficielle danmarksmesterskab for drenge blev afviklet i weekenden. De to første kampe, imod Haderslev og Herfølge endte begge 2-2. Det sluttede lidt trist med et nederlag mod Horsens, hvilket betød at drengene måtte nøjes med at spille om 9 -12 pladsen. Her fik HIF deres første tre point, med 4-2 sejr over FC Roskilde, der havde en højtråbende forældregruppe med, som havde lidt for travlt med Hvidovres spillere end at se deres børn spille fodbold. I den sidste kamp vandt HIF 6-0 over Ledøje-Smørum, og sluttede således på 9. pladsen. Drengene spiller på lørdag den første kamp i Elite række øst ude mod Farum.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.