"Vaks" fik straks en 1. plads

Artiklens øverste billede
Madeleine Frese sammen med hunden "Vaks" og indehaveren Bo Hofmann fra Bonnie Dyrecenter.

Madeleine Frese, Engvadvej, er den lykkelige ejer af en lille hund, der hedder "Vaks". Og selvom Vaks' ejer nok selv er overbevist om, at hendes hund er den sødeste, så fik hun i mandags også andres ord for begejstringen: Vaks blev nemlig kåret til "Årets kæledyr" hos "Bonnie Dyrecenter" i Hvidovre Stationscenter. Det var kunderne, der stemte "Vaks" ind som det sødeste kæledyr. Hele ugen kunne kunderne stemme på billeder af de deltagende dyr, der hang i butikken. Konkurrencen blev afholdt i anledning af Dyrenes Dag den 4. oktober, og Bonnie Dyrecenter regner med, at "Årets kæledyr" skal være en tilbagevendende begivenhed. Vaks's ejer fik i øvrigt et gavekort på 1.000 kr., så nu er der råd til ekstra kødben til den sødeste hund. 2. præmien - et gavekort på 500 kr. - blev vundet af hunden "Gerda" og 3. præmien gik til dværgvædderen "Pjuske", der rendte af med et gavekort på 250 kr.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.