Det var bare så professionelt...

Artiklens øverste billede
Små glimt fra den fantastisk flotte musical Moulin Rouge i Medborgersalen.

Ordet "amatør" bruges ofte om den som ikke udfører sin opgave godt nok. Det jeg ikke forstår, er derfor hvorfor det eneste ord der dukker op i mit hoved, efter at have set Showteams og Hvidovre Musikskoles nyeste, såkaldte, amatørmusical; "Moulin Rouge", er professionalisme? Disse unge mennesker formåede med al deres talent og engagement at fastholde min udelte interesse hele vejen igennem. En præstation der sjældent leveres af de store, professionelle teaterforestillinger. Handlingen udspiller sig på den populære franske natklub, Moulin Rouge, omkring år 1900. Den unge forfatter, Christian, ankommer til Paris med det boheme-inspirerede formål at skrive om frihed, skønhed og kærlighed. Straks forelsker han sig i den skønne, uopnåelige kurtisane, Satine, som slipper ham ind i sin sfære, og snart opstår en hed affære. Men Satine er lovet væk til en anden; en mand der, bogstaveligt talt, holder Moulin Rouges fremtid i sine hænder. Dette medfører selvfølgelig et utal af komplikationer, skønt det i sidste ende skal vise sig at blive helt andre og mere tragiske omstændigheder der skiller de unge elskende ad. Gennem hele forestillingen bombarderes man af stærke sanseindtryk i form af fantastisk scenografi, farvestrålende kostumer og fabelagtig musik. Man trækkes ind i heftige can can'er, store ballader og træder ud af salen efter 1. akt, helt uden nogen form for tidsfornemmelse og med blot et ønske om at se mere. Alle de medvirkendes præstationer var så overbevisende og enestående at det faktisk er synd at skulle fremhæve nogle frem for andre. Dog må hovedrolleindehaverne, Mikala Mortensen og Morten Carstensen, modtage stor ros for deres vidunderlige stemmer, der sup-plerede hinanden perfekt. Også Martin Bentø leverede en herlig, højtråbende og meget rammende præstation i rollen som natklubindehaveren Harold Zidler. De i alt 25 skuespillere, dansere og sangere i alderen 13-21 år understøttedes af Hvidovre Musikskoles Pentagonsymfoniorkester, under ledelse af dirigent Bjørn Hyrup , samt et stort antal af musikskolens rytmiske musikere. Disse godt og vel 90 medvirkende formåede at spille for fulde sale fem gange i træk uden at modtage andet end publikums rosende, overvældede kommentarer, så Hvidovre kan med rette være mere end stolte af denne store talentskare. obs.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.