Aktuelt teater om vold og kvindemord

Opføres fredag aften i Hvidovre Medborgersal

Artiklens øverste billede
 

Med de seneste ugers voldsepisoder og kvindemord må det vist siges, at dramatikeren Christian Lollikes skuespil "Dom over skrig", der opføres i Hvidovre Medborgersal på fredag den 19. januar kl. 20.00, næppe kan have større aktualitet. Alle mennesker har prøvet at få deres fysiske og psykiske grænser overtrådt på et eller andet tidspunkt i livet. De færreste af os dog ved noget så bestialsk som en voldtægt. Men mon ikke vi alle har en formodning om den rædsel, det må være? I mediernes fremstilling af voldtægtssager er ofrene som oftest tavse – og i retssystemet stilles der spørgsmålstegn ved deres vidneudsagn. Deres stemme mistænkeliggøres, og vi får tit kun eksperternes udtalelser. Hvorfor nu det? Hvorfor skriver en mand et stykke om voldtægt? Er han pervers? Vækkes hans nysgerrighed af det pirrende i det tabubelagte emne? Eller bunder det i et ønske om at provokere vores kulturelle selvforståelse? Og hvorfor går vi ind og ser det? Dramatiker Christian Lollikes udgangspunkt for "Dom over Skrig" var de mange mediedækkede voldtægts- og gruppevoldtægtssager i 2002-2003, den danske oversættelse af den franske filosof Batailles 'Erotikken' (2001) og de indre rystelser i form af ophidselse, fascination, afsky og medlidenhed, som beskrivelserne af voldtægterne satte igang. Under teater "Katapult"`s research på temaet er der dukket en række problemstillinger frem: Er voldtægt et socialt problem? Er det et udtryk for uhæmmet seksualdrift? Hvordan takler samfundet og retssystemet voldtægtssager? Hvilken betydning har pornoficeringen af vores kultur for unges sexvaner? Medvirkende: Olaf Højgaard, Anni Bjørn, Johannes Lilleøre, Barbara Hesselager og Claus Flygare. Instruktør: Isabelle Reynaud, manuskript: Christian Lollike, scenografi: Anne Marie With Bøje, lysdesign: Morten Ladefoged Billet-tlf. hos Hvidovre Teaterforening på 36 49 66 06.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.