Børnenes have

Artiklens øverste billede
Hjemmedyrkede græskar er også en dejlig børne-spise.

Børn er glade for at have deres eget stykke jord, hvor de selv bestemmer, hvad der skal sås, og stykket behøver ikke at være stort. Det kræver selvfølgelig nogen vedligeholdelse, som de voksne nok skal hjælpe med til, men mon ikke de fleste gerne gør det for at kunne give børnene den glæde at se planter gro og måske kunne høste egne frugter og grønsager. Noget til pynt En hurtigt spirende og voksende plante er f.eks. solsikke, som også er sjov, fordi man kan se, hvorledes den gule blomstersol drejer sig efter solen. Pralbønne vokser hurtigt og sætter lange ranker, som man kan bruge til at lave sit eget levende indianertelt med, når man lader planten vokse op af et stativ af kraftige grene. Planten får røde og hvide blomster, som bliver til bælge med bønner i. Pralbønner kan man tørre og bruge til at så næste år. Blomsterkarse er en fin sommerblomst, som vokser hurtigt og får masser af gule og orange blomster. Karsen er nem at få til at gro, og så kan blomsterne oven i købet spises, f.eks. som pynt på en gang salat. … og noget til maven Det er sjovt at opdage, hvordan en kartoffel kan blive til mange, og de kan endog dyrkes i krukker, hvis man ikke har et stykke jord til rådighed. Ærter kan bindes op, så de kun fylder lidt og er nemmere at holde rene. Har man god plads, kan man dyrke sine egne græskar til Halloween. Græskar kræver en del varme, men man kan starte indendørs. Når frøet er i jorden, tager man en stor sodavandsflaske af plast, skærer bunden af og sætter den over frøet. Flasken fungerer som drivhus, og når man skruer låget af, bliver der oven i købet udluftning. Husk at vande godt, for der bliver varmt i det lille "drivhus". (LNB)

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.