Samarbejdets store betydning

Nina Thøgersen fortsætter som formand for SF i Hvidovre, som satser på at få skabt flertal for nogle ret så udgiftskrævende forslag

Artiklens øverste billede
Nina Thøgersen: - Vi skal føre en økonomisk ansvarlig politik...

l SF Hvidovre har netop afholdt sin årlige ordinære generalforsamling i parti-lokalerne på Hvidovre Enghavevej. Den fyldige skriftlige beretning blev fremlagt af formand Nina Thøgersen og efterfølgende debatteret af forsamlingen. Der var enighed om, at 2006 havde været et meget aktivt år for bestyrelsen med mange interne og offentlige møder og arrangementer. - Vi har i SF Hvidovre fået mange nye medlemmer og er nu oppe på et medlemstal på 84, fortæller Nina Thøgersen. - Det giver os mulighed for at sætte flere aktiviteter i gang med flere ressourcer fra medlemmernes side. Vi vil gerne lave arrangementer, der er interessante og givende for alle vores medlemmer – uanset aldersklasse. Vi vil – også i 2007 - tage samfundsrelevante emner op til spændende debatmøder for borgerne i Hvidovre og omegn i samarbejde med vores folketingskandidat Jakob Nørhøj, SF’s næstformand. Kampvalg Generalforsamlingen bød også på et kampvalg til formandsposten, idet bestyrelsesmedlem Mark Loft stillede op mod formand Nina Thøgersen. Nina Thøgersen blev dog genvalgt med et stort flertal og vil dermed også de næste to år stå i spidsen for SF i Hvidovre. Niels Ulsing blev genvalgt som bestyrelsesmedlem, og der blev valgt tre nye suppleanter, henholdsvis Katrine Høybye-Mortensen, Torben Baage og Anders Wolf Andresen. - SF Hvidovres lokalpolitiske gruppe blev også udvidet med to nye medlemmer, så vi nu er en gruppe på otte medlemmer. Møderne er samtidig åbne for alle medlemmer. Til det årlige kommunalpolitiske Landsmøde i SF i begyndelsen af marts valgtes tre delegerede, nemlig Niels Ulsing, Katrine Høybye-Mortensen og undertegnede, siger Nina Thøgersen. Samarbejde - SF er i fremgang både på landsplan og lokalt, pointerer Niels Ulsing. - Vi har fået en stærk lokalpolitisk gruppe, som arbejder målrettet med alle politikområder. Gruppen har bl.a. hentet inspiration fra borgerne som på Kultur-og Fritidsmessen gav os nogle bud på, hvad der mangler i Hvidovre: En biograf, et rigtigt kulturcenter, en multihal, bæredygtigt byggeri, økologiske daginstitutioner og bedre skoler. Vi vil i SF arbejde videre med såvel de nævnte som med andre forslag. Men skal der skabes flertal for forslagene – hvoraf nogle er ret udgiftskrævende – vil det kræve et tæt samarbejde med andre partier. I SF-Hvidovre mener vi, at der i denne periode er skabt grobund for et fornuftigt samarbejde mellem Socialdemokraterne, SF og Liste T. Vi ønsker i SF ikke blot at fremsætte markeringsforslag, men arbejder målrettet på at få vores politik gennemført, og er derfor helt bevidste om betydningen af et samarbejde med partier, som trækker samme vej. Nye opgaver - Mange nye opgaver indenfor social og sundhedsområdet samt miljø og trafik skal fremover løses af Hvidovre Kommune. Det vil vi i SF Hvidovre sætte meget fokus på. Der skal udformes en politik, der er forsvarlig både med hensyn til det enkelte menneske og økonomisk ansvarlighed, slutter Nina Thøgersen. oas

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.