Svensson senior kom på skolebænken

Efter generationsskifte sendte Robert Svensson sin far Allan Svensson på skolebænken, han er nu uddannet til Energispecialist

Artiklens øverste billede
Allan Svensson (t.v.) og Bent Jensen med beviset på, at de nu er uddannede Energispecialister.

Efter 35 år som selvstændig glarmester har Allan Svensson, 59 år der nu er ansat under sønnen Robert, sammen med Bent Jensen, 42 år der også er ansat i firmaet, været på skolebænken for at komme et skridt foran de nye stramninger af energibestemmelserne, som trådte i kraft den 1. april. Nu kan de og 206 andre kalde sig Energispecialister i vinduesløsninger og står klar til at rådgive forbrugerne, så de får energivinduer efter de nye regler - og samtidig sparer mange penge. Efter de nye energibestemmelser trådte i kraft 1. april, vil der uden tvivl være mange, der har svært ved at hitte rede på U- og g-værdier, energirammeberegninger og varmetabsrammer på egen hånd, når vinduet skal skiftes ud eller der skal bygges helt fra bunden af. Uddannelsestilbud til håndværkerne Heldigvis for forbrugerne lavede Energistyrelsen, Glasindustrien, Vinduesindustrien, Glarmesterlauget i Danmark, Dansk Byggeri og Håndværksrådet et samarbejde om at tilbyde håndværkere og vinduesproducenter i hele landet en specialuddannelse, der nu har gjort 208 af dem til Energispecialister i vinduesløsninger. De står klar til at rådgive forbrugerne, så de får de korrekte løsninger og monteringer samt en stor årlig besparelse på udgifterne til energiforbruget. Lettere at få udskiftning i gang Uddannelsen af de nye Energispecialister betyder, at det bliver lettere for forbrugerne at komme i gang med en udskiftning af vinduerne. - Energispecialisterne er uddannet til at rådgive forbrugerne om, hvilke energieffektive vinduesløsninger de kan købe, og hvilke lovkrav der skal overholdes. På den måde bliver det nemmere for forbrugerne at overskue, hvilke muligheder der findes, samtidig med at de får en dokumenteret energimærket vinduesløsning og sparer penge på varmeregningen, siger chefkonsulent i Energistyrelsen, Peter Bach. De nye bestemmelser bakker op om den nye, udvidede energimærkning af vinduesløsninger. - Ændringerne gælder fra 1. april 2006. Kravene til nybyggeri forøges (hele byggeriet skal have lavet en energiramme-beregning, hvori vinduet inklusive rammen indgår), men i relation til vinduer er den største nyhed, at der kommer nye krav i forbindelse med facadevis udskiftning af vinduer i eksisterende bygninger. Populært sagt bliver kravet fra 2006 et C-niveau. Men allerede fra 1. januar 2008 strammes kravene igen, så vinduerne skal leve op til et A-niveau, siger Peter Bach.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.