Hjælp Julemanden med at finde vej

51 butikker i Hvidovre stiller flotte præmier på højkant - 34 heldige læsere har allerede vundet i konkurrencen

Artiklens øverste billede
- Puhhh, der er lang vej op ad den mur! Og til hvilken nytte. Jeg får ris tilberedt på den helt forkerte måde! Det skal være med mælk og en smørklat!, konstaterer en lettere mukken julemand, der heller ikke er helt tilfreds med at spise med de mærkelige pinde istedet for en træslev.

- Hohoho, de italienere. De kan da få selv den største kleppert af en nisse til at rødme over det sprog, de bruger! Selv bedstemødrene siger nogle grimme, grimme ord. Hohoho... Julemanden hygger sig tilbagelænet i kanen. Han er kun 2 sekunder fra at lande i Hvidovre. NU skal Hvidovres børn have deres gaver. Men hvad er nu det? Den er da helt gal! Julemanden tager sig til nissehuen, mens den anden hånd klør og klør i det hvide skæg. Dette er ikke Hvidovrevej, her er ikke noget torv med et lille sødt springvand. Her er ALT for mange mennesker. Ja, Julemanden har aldrig set så mange mennesker før! Og de er små. Små, små nips med lidt skæve øjne. Så skulle han alligevel have tændt for den GPS... -Æhhh, ved alle julemødres risengrød. Ikke igen, mumler Julemanden, mens han skynder sig at sætte mobiltelefonen på "lydløs". Han ved, at inden længe ringer en meget vred og skuffet Nissemor. Hende har han ikke lyst til at tale med. - Rudolf, hvad gør vi? I Hvidovre er der julelys ved rådhuset og træet står klar på pladsen. Her er der bare ris alle vegne, spørger Julemanden og så råber han af sine røde lungers fulde kraft: - Kære Hvidovreborgere. Hvis I kan høre mig, så hjælp mig med at finde vej til jer! Det ser ekstremt kritisk ud for Hvidovres børn. Julemanden kan ikke finde til Hvidovre og bliver ved med at køre forkert og lander i alle mulige forskellige nationer. Han skal på rette vej, ellers bliver det ikke jul for Hvidovres børn. Hjælp derfor Julemanden med at finde ud af, hvilket land han er landet i. Ellers kan han ikke finde hjem igen. Alle, der hjælper den forvirrede julemand, deltager i Hvidovre Avis' julekonkurrence 2006. Find ud af hvilket land Julemanden er landet i ud fra det billede og den tekst, som vi bringer i denne uge. Så er der chance for at vinde én af de 51 præmier, som Hvidovres butikker har udlovet. Hos de 51 forretninger, som er anført på lågerne i den store julekalender, kan man hente kuponerne, der skal udfyldes. Hver af ugerne har sin egen farve kupon. I denne sidste uge er kuponen grøn. Den grønne kupon skal være Hvidovre Avis i hænde senest på mandag den 18. december kl. 12.00. I næste uge åbnes den sidste tredjedel af lågerne, således at alle præmier da kommer til skue og vinderne offentliggøres. ark @Rubrik 12 Light: Vi ønsker vore læsere en rigtig god fornøjelse

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.