Fælles markedsdag bag SuperBrugsen

Går sammen med grundejerforening om et rigtigt spændende arrangement på lørdag

På lørdag den 9. september afholder grundejerforeningen "Ketilstorp" og SuperBrugsen på Ketilstorp Alle/Brostykkevej i fællesskab markedsdag. Det foregår på den store p-plads bag SuperBrugsen, som vil være delvis afspærret på dagen. - Vi startede samarbejdet sidste år, og hensigten var dengang - som nu - at skabe oplevelser og samvær for borgerne i området, fortæller Uffe Andersen fra grundejerforeningen. - Det blev et stort tilløbsstykke, så vi gentager arrangementet på lørdag med mindre ændringer. Der vil igen være levende musik med "Klør 4", en bar med fadøl, vand og kaffe til lavpris, samt sjove konkurrencer. Brugsens slagter vil atter i år tilbyde et lækkert måltid direkte fra grillen, som er placeret på pladsen, hvor der også etableres bordplads til alle. Det den helt store attraktion er dog nok det rigtige loppemarked besat med ægte, gammeldags amatører, som man naturligvis kan prutte med. Loppemarkedet åbner kl. 10.00 og pakker sammen kl. 15.00. Og mon så ikke SuperBrugsen i dagens anledning tryller nogle supertilbud frem? - Det er ikke hensigten at vi skal tjene en krone på markedsdagen, derfor er prisen på en stadeplads også kun 75 kr, bemærker Uffe Andersen, - Vi ser frem til et nyt vellykket arrrangement, og håber at kunne udvikle konceptet fremover, eventuelt med flere nye samarbejdspartnere. Det oplyses at der p.t. stadig er enkelte ledige stadepladser. Interesserede kan orientere sig på SuperBrugsens opslagstavle eller ringe på tlf. 36 77 20 78 efter kl. 18.00.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.