Smukke, historiske collager

Artiklens øverste billede
Kunstneren Jo Møller ved receptionen i Historiens Hus.

Jo Møller og Poul Sverrild kunne sammen byde velkommen til udstillingen "Collage - en coproduktion" i Historiens Hus i sidste uge. Udtillingen, der varer til den 9. maj, er resultatet af et helt unikt samarbejde mellem den respekterede kunstner og Hvidovres lokalhistoriske arkivar. Den 25. april kl. 19.00 kan man høre om samarbejdet mellem de to nysgerrige personager, når de sammen holder foredrag om "form, indhold, idé" og om mødet mellem to meget forskellige fagområder. Foredraget finder sted i Historiens Hus. Billetter til foredrag inkl. et glas vin koster 40 kr. pr. stk. og kan bestilles på telefon 36 49 00 30.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.