Saftige sandwiches på Nordlundsvej

"The Sandwich" åbnet i Avedøre-slagterens tidligere lokaler

Artiklens øverste billede
Abusan Komaz i nyeste skud af "The Sandwich"butikkerne - på Nordlunsvej.

Kylling, der steges i egen ovn og i egen marinade. Hjemmelavede dressinger. Og friske, gode råvarer. Det er ingredienserne i den opskrift, der hedder "The Sandwich". Succeskonceptet på en sandwichbar, der nu er nået til Hvidovre. Butikken er åbnet i den gamle Avedøre-slagters lokaler på Nordlundsvej 39. Og de saftige sandwiches bliver allerede langet over disken i betydelige mængder. The Sandwich er ejet af samme mand, som også står bag café-kæden "Café Emil", der bl.a. ligger i Frihedens Butikscenter. - Jeg fik idéen til "The Sandwich" i London og Paris, hvor man kører med samme koncept. Nu er vi nået op på 7 butikker i Storkøbenhavn, alle på franchise-basis, fortæller Abusan Komaz, der startede sin restaurationskarriere med den første Café Emil i 1995. "The Sandwich" får dagligt leveret kyllinger fra Frankrig og marinerer dem derefter i hjemmelavet lage, hvorefter de steges i specialovne, der gør, at saften forbliver, men fedtet forsvinder. Det viser sig på menukortet, der disker op med mange forskellige former for sandwich og andre retter med den lækre kylling. Alle dressinger er også hjemmelavede og maden tilberedes i butikkens eget køkken. - Vi er også leveringsdygtige i mad til firmaer, fødselsdage og receptioner. Jeg har to professionelle kokke ansat, der kan lave lige hvad kunden ønsker, siger Komaz, der allerede har kunder på Hvidovre Hospital, Falck Hvidovre og Københavns Lufthavn. ark

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.