Find julegaven i kirken

Basar i Strandmarkskirken næste weekend

Artiklens øverste billede
Strandmarkskirken byder atter på lotterier, loppemarked og meget mere ved årets Basar i kirken.

Loppemarked, boder, café, ansigtsmaling og det muntre køkken. Det er blot nogle af de mange ting man kan opleve når Strandmarkskirken den 10. november slår dørene op for årets basar. I salgsboderne er der blandt andet mulighed for at køber sjaler, nisser og andet flot håndarbejde som kirkens håndarbejdskreds har lavet. Også Juniorkonfirmanderne og Kirkeklubben har været med til at gøre klar til basaren - de har lavet søde engle og julekort, som vil blive solgt inde på børneloppemarkedet. Loppemarkedet bugner med alt fra porcelæn og glas til lamper, og som noget ganske særligt kan man købe antikvariske bøger - og her er der mulighed for at finde lige netop den titel man står og mangler, bøgerne er nemlig sorteret efter emne og sat i alfabetisk orden. Mens de voksne nyder en kop kaffe og et stykke lagkage eller en sandwich i basarens café, kan børnene forsøge sig ved lotterier og fiskedam - og de der har lyst til det, kan få malet en flot sommerfugl, en farlig edderkop eller måske noget helt andet i ansigtet. Det er de frivillige i Strandmarkskirken der står bag basaren. Overskuddet går til det frivillige kirkelige arbejde og fordeles mellem Menighedsplejen, Menighedskredsen, FDF, De Grønne Pigespejere og Teddybjørnefonden (som hjælper AIDS ramte børn i Rumænien). Ved basaren vil der i år være en garderobe, hvor der er mulighed for at komme af med overtøj og tasker, så man ikke skal slæbe rundt på det mens man nyder basarens mange muligheder. Basaren i Strandmarkskirken har åben fredag den 10. november kl. 14.00 - 18.00 og lørdag den 11. november kl. 10.00 - 14.00.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.