"2. Holdet" klar i Tivolis Vise-Vers-Hus

Artiklens øverste billede
"2. Holdet", de syngende og guitarspillende "gamle" Hvidovredrenge Michael Davidsen og Jan Rasmussen, der på lørdag står på scenen i Tivoli's Vise-Vers-Hus.

To "gamle" Hvidovredrenge, MICHAEL DAVIDSEN og JAN RASMUSSEN, der udgør den musikalske guitarduo "2. Holdet", er klar til den helt store prøve, når de på lørdag den 3. juni kl. ca. 20.00 træder op på scenen i Tivoli's populære Vise-Vers-Hus. "2. Holdet" har spillet mange steder de senere år, i Hvidovre er de bl.a. kendt fra Boldklubben Frihedens store kræmmermarked på Avedøre Holme. Jan og Michael er to humoristiske, modne og glade drenge, der har prøvet det meste indenfor musikken. Det er en kvalitativ duo, som leverer den ægte live-musik, hvor energi og spilleglæde er det bærende element. - Jeg tror nok man kan sige, at vort repertoire er meget alsidigt og rummer både folkekære danske som udenlandske numre, siger Jan Rasmussen. - Vi prøver at levere en god og original sound, som passer til ethvert arrangement.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.