Mangler 40 sygeplejersker

Sygeplejersker fra begge sider af Øresund mødtes ved åbent hus på Hvidovre Hospital

Artiklens øverste billede
De ledende sygeplejersker på Hvidovre hospital bød velkommen: fra venstre: Sygeplejedirektør Henriette Gedde, afdelingssygeplejerske Vivi Nielsen, Afdelingen for Neurorehabilitering, ledende oversygeplejerske Gitte Agner, Infektionsmedicinsk Afdeling, afdelingssygeplejerske Bente Dich, Hjerte-Lungemedicinsk Afdeling, oversygeplejerske Helle Ingmer, Afdeling for Reumatologi og Geriatri, og ledende oversygeplejerske Inger Sørensen, Gastroenheden.

Hvidovre Hospital har været på charmeoffensiv blandt både danske og svenske sygeplejersker med en invitation til Åbent Hus i mandags. Formålet var blandt andet at tiltrække kvalificeret personale til 40 ledige stillinger. - Vi ønsker at profilere hospitalet som en arbejdsplads, hvor både nyuddannede og erfarne sygeplejersker får tilbud om faglig udvikling, siger ledende oversygeplejerske Gitte Agner, Infektionsmedicinsk Afdeling. Hun stod for arrangementet sammen med resten af oversygeplejerskegruppen. - Vi ved, at der er en del arbejdsløse sygeplejersker på den anden side af Øresund, siger Gitte Agner. Ligesom andre hospitaler mangler Hvidovre sygeplejersker. Lige nu er der ca. 40 ubesatte sygeplejerskestillinger, når man tæller både de somatiske og den psykiatriske afdeling med. Blandt de slagord, som skal være med til at tiltrække nyt sygeplejepersonale er "faglig udvikling". - Mange steder er der gode tilbud til de nyuddannede, men på Hvidovre Hospital satser vi også på at give de erfarne sygeplejersker mulighed for kompetenceudvikling og efteruddannelse, siger Gitte Agner. Et andet budskab ved hvervekampagnen er, at lederne på Hvidovre Hospital er engagerede i personalets både faglige og personlige trivsel. - Det betyder meget for de ansatte, at de mærker, at lederne vil dem. Både når det gælder faglig udvikling, men også når det gælder hensynet til private ønsker, siger Gitte Agner. - Vi ønsker at fokusere på den faglige styrke, der findes i medarbejdernes forskelligheder og lægger vægt på en engageret ledelse af medarbejderne, sådan at de kan yde deres optimale på arbejdspladsen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.