Fortsat gys i Friheden

Den interne uenighed blandt beboerne i boligselskabet genoptages - møde i morgen

Gyseren i Boligselskabet Friheden fortsætter, når beboerne igen i morgen samles til fortsat strid og intern ballade, bl.a. om beboerrådgiver Susanne Hulkvists exit. - Det ordinære afdelingsmøde fortsætter torsdag den 16. marts kl. 19.00. Vi blev ikke færdig med alle forslag og valget, så mødet fortsætter i Frihedens Idrætscenter, boldhallen. Der er omdelt en ny indkaldelse, meddeler Boligselskabet Friheden. Baggrunden er, at beretningen på det forrige møde - samt mange forslag til dagordenen - tog så lang tid, at man bl.a. ikke nåede frem til valg af bestyrelse, så Christian Thode, - der ellers havde bebudet sin afgang -, er stadig fungerende formand indtil afdelingsmødet i morgen. På mødet i februar afviste man at sende forslaget om et mistillidsvotum ud til urafstemning eller foretage skriftlig afstemning. I stedet blev de 8-9 forslag til mistillidserklæring til bestyrelsen samlet undet eet og nedstemt. Kampvalg om formandsposten? Der sporedes lidt splittelse i bestyrelsen, da bestyrelsesmedlemmet og tidl. næstformand Torben Bartels forinden meddelte, at han også opstillede som formandskandidat, skønt bestyrelsen ellers havde peget på Marianne Salomonsen som Chr. Thodes arvtager. Efter mødet i februar har Hvidovre Avis spurgt Torben Bartels om hans syn på mødet i marts. - Det bliver spændende, det har efterhånden udviklet sig til lidt af en gyser, siger Torben Bartels. terf

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.