Holder huset på varmen?

Artiklens øverste billede
Med testudstyret kan Orla Nautrup fra firmaet Dansk Bygningsundersøgelse måle, om et nybyggeri overholder de nye krav til tæthed og med termofotografering afsløre, hvor der evt. er problemer. (Foto: Jens Utoft)

Med det nye bygningsreglement, der trådte i kraft 1. januar er der kommet væsentligt skrappere krav til nybyggeri om, hvor meget energi, der må anvendes til bl.a. opvarmning. Det gælder både boliger og erhvervslokaler. - Det er ikke alene et spørgsmål om, hvor godt et hus er isoleret, men i lige så høj grad om, at varmen ikke fiser ud af utætheder ved vinduer, døre og loftsbeklædning, fortæller Orla Nautrup, der er beskikket byggesagkyndig i Midt- og Nordjylland. Han driver samtidigt en mindre byggefirma fra Jebjerg i Salling. Tidligere har det blot været et krav at bygninger skulle være tætte, og det kan selvfølgelig ikke lade sig gøre. Nu er der fastsat konkrete grænser, som skal overholdes. Som noget nyt skal der også udfærdiges en energiattest før et nybyggeri må tages i brug, ligesom der skal udarbejdes en energiattest ved salg eller udlejning. En sådan attest gælder i fem år. - Derfor er det i forbindelse med nybyggeri en god ide at kræve dokumentation for at tæthedskravet er overholdt. Ellers kan man komme til at hænge på evt. fejl eller mangler ved senere salg, ligesom man selvfølgelig også kommer til at hænge på de øgede energiudgifter undervejs, siger Orla Nautrup. Han ved fra mange års erfaring i byggebranchen og som byggesagkyndig og energimærkekonsulent, at ikke mindst tætheden er et sted, hvor der ofte laves fejl - f.eks. ved dampspærren i loftet. Avanceret testudstyr Derfor har han nu anskaffet og uddannet sig i at anvende et avanceret udstyr for at kunne gennemføre tæthedsprøvninger, der lever op til de nye krav. Det sker gennem firmaet Dansk Bygningsundersøgelse, som Orla Nautrup har etableret som en ny aktivitet i sin virksomhed. Med det nye udstyr kan Orla Nautrup skabe et over- eller undertryk og derefter måle sig frem til, om bygningen overholder kravene. Hvis det ikke er tilfældet kan han efterfølgende med termo-fotografier finde ud af, hvor det er galt. De gennemførte målinger indarbejdes i en rapport, der kan anvendes som dokumentation for at bygmestren har overholdt kravene. Eller som grundlag for at få konstaterede fejl og mangler udbedret. - Og det er jo både billigere og lettere at få gjort inden et nybyggeri er taget i brug, konstaterer Orla Nautrup. Der opføres ca. 20.000 nye boliger om året i Danmark.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.