Tyvene er på spil - sørg for sikkerheden i boligen

Artiklens øverste billede

Storkøbenhavn plages af indbrud, og Hvidovre er ingen undtagelse. I weekenden har 7 husstande - på bl.a. Nordlundsvej, Bjeverskov Allé og Egevolden - oplevet, at tyve er brudt ind i hjemmene. I en enkelt lejlighed på Bonkesvej har der været forsøg på indbrud. At juletiden nærmer sig, gør ikke problematikken nemmere. Juletid betyder ferie og besøg hos familie og venner. Tyvene boltrer i de tomme huse, og derfor er det en god idé at overveje, hvordan man bedst sikrer sig mod indbrud. - Når man tager på ferie, er det en god idé at alliere sig med en nabo, der kan vande planterne, tømme postkassen, stille en bil i indkørslen, fylde affald i skraldesækken og hænge vasketøj til tørre i haven, hvis det er sommer, siger kriminalinspektør Ole Andreasen, Hvidovre Politi. Han opfordrer også hvidovreborgerne til at være ekstra opmærksomme på mistænkelige biler og især på køretøjer med udenlandske nummerplader. Hos Hvidovre Politi kan man låne et graverings-sæt til "Operation mærkning". Med en gravørpen og med en pen med usynligt blæk kan man mærke sine værdigenstande, så de bliver lettere at opspore, hvis de skulle blive stjålet, ligesom tyvens tilbøjelighed til at stjæle netop dine ting vil reduceres mærkbart, så snart tyven ser skiltet "Operation mærkning" på hoveddøren. Politiet opfordrer også til, at man fotograferer sine værdigenstande, at man noterer model, mærke og numre på udstyr, og at man deponerer sine penge et sikkert sted. Andre gode råd Anvend kraftige døre, karme med stor stivhed og forstærk dørkarmen ud for låsen med jernbeslag. Lad ikke nøglen sidde i døren. Brug tilholderlåse med 7 tilholdere eller cylinderlåse med 6 stifter. Brug vinduer med indvendige glaslister eller selvlåsende skruer. Forsyn ovenlysvinduer med fodsål, der ruller rundt. Opsæt falsk alarm. Hvidovre Politis kriminalassistent Finn Jensen kan i øvrigt kontaktes, hvis man ønsker yderligere råd i forbindelse med sikring af boligen eller virksomheden. Han træffes på tlf.. 36 32 14 48, lok. 4206. Det er gratis at få råd til indbrudssikring. ark

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.