Friheden næsten i serie 1

Kun teoretisk kan Friheden undgå at rykke op - sikker 2-0 sejr over forfølgerne

Artiklens øverste billede
Jimi Larsen blev dobbelt målscorer i topopgøret mod Herstedøster.

l FODBOLD: Det er, når man skal vise klassen og gør det, man beviser sit værd. Friheden har de seneste to kampe spillet afgørende opgør mod forfølgerne i rækken og har i begge tilfælde vundet. Ikke stort, men alligevel nok til at sikre oprykningen til serie 1. Ledøje blev besejret 1-0, og i lørdags vandt Friheden 2-0 over de nærmeste forfølgere fra Herstedøster. Der resterer 3 kampe, hvoraf de ene er mod AB, der ikke har vundet i efteråret. Forspringet er 9 points, og der er nogle indbyrdes kampe, som kan betyde, at Friheden rykker op, selvom holdet sætter points til. Det ser unægtelig rigtig godt ud. - Vi er meget tilfredse med udviklingen af turneringen i de seneste kampe, fortæller træner Michael Baltersen. - Næste opgør er ude mod Ejby 68, og de skal vinde for stadig at være med i oprykningsræset, hvor vi kan nøjes med uafgjort og alligevel rykke op, men vi går naturligvis efter sejren. Vi er gode for tiden, og det skal vi udnytte. Vi har ikke tabt i 11 kampe, og det smitte både af i tabellen og blandt spillerne. Vi var lidt lang tid om at komme i gang mod Herstedøster, hvor vi måtte bruge mange chancer for at score. Her fik vi hjælp af dommeren, der dømte et indirekte frispark til os for en tilbagelægning, som jeg ikke kunne se berettigelsen af. Jeg var blevet vred, hvis dommen havde gået mig imod. Jimi Larsen scorede fladt mellem venner og fjender. Jeg havde hellere set, at vi havde udnyttet nogle af de store chancer, vi havde haft tidligere i forløbet end den, der blev givet os af dommeren... - Vi fortsatte det gode spil i 2. halvleg, hvor Herstedøster fik deres eneste reelle mulighed. Her headede de på overliggeren. Ellers synes jeg, vi havde godt fat i dem, og det blev da også 2-0, og igen var det Jimi Larsen, der havde sidste fod på bolden. Vi fik spillet godt bredt, og han fik en glimrende mulighed, hvor han tog et træk ind i banen og scorede fladt via opstanderen. Her blev kampen reelt afgjort... - Havde vi kendt vores besøgelsestid og været en anelse mere skarpe, havde vi vundet komfortabelt...eb

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.