Børnene nyfortolker kendte kunstværker

Artiklens øverste billede

I Billedskolen "Paletten" knokler 3. klasse fra Sønderkærskolen i øjeblikket med at male deres egne nyfortolkning er af et renaissanceværker.Til at hjælpe sig har de billedkunstner Mette Wille, som også er underviser på et af billedskolens eftermiddagshold. Børnene ser eksempler på kendte værker, inden de går i gang med at lave deres egne parafraser. De kan f.eks. ændre farven eller malermåden og der kan inddrages nye elementer. Børnenes værker kan tillægges en humoristisk vinkel, eller der kan arbejdes med et modbillede eller en "før" eller "efter" situation til værket. Resultatet af børnenes anstrengelser kan sammen med mange andre kunstværker opleves på Børnenes store Kunstudstilling på Hovedbiblioteket. Udstillingen kan ses fra den 15. december og frem til den 3. januar i bibliotekets åbningstid.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.