Hvidovre Bank udsat for farligt røveri

Røvere truede sig mandag til penge med kniv og pistol

Artiklens øverste billede
Pistolen menes at have været ægte. Og pengene blev transporteret væk i en speciel rygsæk, som ses på billedet (indsat).

To mænd begik i mandags kl. 10.17 et røveri af særlig farlig karakter mod Hvidovre Bank - Arbejdernes Landsbank på Hvidovrevej 85. Røverne truede medarbejderne med både en stor kniv og en pistol. Mens personale og kunder blev holdt skak forsynede røverne sig med penge fra kassen. Derefter stak de af på en sort knallert uden nummerplader ad Landlystvej mod Vigerslevparken. Vidner havde inden røveriet også set de to mænd komme kørende fra Vigerslevparken på samme knallert. Da begge mænd var maskerede findes der kun et sparsomt signalement. Men de menes begge at være i 20'erne - måske mellem 25 og 35 år. De var nogenlunde lige høje, omkring 180-185 cm. Den ene bar gråt skitøj med sorte striber på tværs over ryggen og skuldrene. Indenunder skitøjet bar manden noget blåligt tøj med hætte. Han bar en pistol. Den anden mand var iført sort "skitøj" og bar en kniv. Han bar i øvrigt også en speciel rygsæk: En orange rygsæk med noget mørkt mønster. Mændene talte uden accent. Vidner kan kontakte Hvidovre Politi på tlf. 36 32 14 48. ark

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.