Overdrev manglen på læger

l Vist er der lægemangel i Hvidovre. Men helt så galt som det fremgik af den alarmerende meddelelse i DR's TV-avis forleden, om "at der er 5 lægepraksis i Hvidovre, der ikke er besat", er det dog ikke. Påstanden blev fremført i forbindelse med en omtale af lægernes ulyst til at have praksis i belastede områder, i Vollsmose ved Odense, ligesom det blev nævnt at Brøndby og Ishøj havde lignende problemer. Og så sluttede indslaget altså med den højest overraskende meddelelse om en endnu mere urovækkende lægemangel i Hvidovre. Ikke helt så galt! Borgmester Britta Christensen har naturligvis i dagene efter undersøgt problemet og bl.a. været i kontakt med Københavns Amts Sygesikringsdel, der står for det praktiske samarbejde med lægerne. - Hvis vi virkelig manglede 5 praktiserende læger i Hvidovre, ville vi selvfølgelig have konstateret dette forlængst, understreger borgmesteren. - Men det er korrekt, at der mangler læger i Hvidovre, og at nogle ønsker at afhænde deres praksis. Amtet har, så vidt jeg er orienteret, også forsøgt at oprette en lægepraksis mere i Hvidovre, men der lykkedes desværre ikke. Britta Christensen er bekendt med at situationen er langt værre i Ishøj, hvor man f.eks. må henvise nytilflyttere til læger uden for kommunen. - Så galt er det dog ikke her i Hvidovre, selv om flere læger har lukket for nye patienter, fortsætter borgmesteren. - I forbindelse med kommunalreformen overdrages dette område også fra Amtet til Kommunen, hvilket betyder at vi skal i nærmere kontakt med de lokale læger. Det er derfor min hensigt, at tage en drøftelse med socialforvaltningens ledelse og lægerne, og bl.a. få belyst, om at vi kan gøre noget mere. Også i forbindelse med et nyt lokalt sundhedscenter vil det være formålstjenligt med et tæt samarbejde med lægerne, slutter borgmesteren. mads-

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.