Bliver Hvidovre Wolves mestre i 1. division?

Fantastisk målmandsspil gav Hvidovre sejr i den første finalekamp i Herning. Nødvendigt med stor publikumsopbakning på fredag

Artiklens øverste billede
Kenneth Larsen har scoret til 2 - 3 Ishockey Hvidovre Wolves semifinale mod ålborg som de vandt 5 - 4 og er nu klar til finalen i 1. division. marts 2006.

l ISHOCKEY: Der er linet op til fest i Frihedens Idrætscenter på fredag aften, hvor Hvidovre Wolves har en god chance for at vinde mesterskabet for 1. division. Men først skal aftenens modstander Herning besejres, og det mener Hvidovre-træneren Magnus Sundquist godt kan blive en temmelig svær opgave. - Kampen begynder kl. 20.15, og vi håber på stor opbakning fra Hvidovre-publikummet, siger Magnus Sundquist. - Det har vi nemlig brug for, da Herning har et meget stærkt hold. Og det må nok erkendes, at vi havde maginalerne på vor side, da vi i weekenden vandt det første finaleopgør 3-1 i Herning. Vore spillere skal helt "op på dupperne" for at sikre os mesterskabet fredag aften. Ellers skal vi ud i en tredie finalekamp lørdag, - igen på hjemmebane i Frihedens Idrætscenter. Fabelagtigt målmandsspil Det var flot at Hvidovre kunne vinde den første finalerunde på udebane, for jyderne stillede med et meget stærkt mandskab, bl.a. med landsholdsspilleren Simon Nielsen, der også sørgede for Herning-udligningen i 1. periode. Det må indrømmes, at Herning "sad på spillet", og Hvidovre tabte da også skudstatistikken meget stort. Men takket være strålende spil af målmanden Mathias Kauffman fik jyderne ikke scoret de afgørende mål. Det var nok især ham der afgjorde matchen. 1. periode blev vundet af Hvidovre med 2-1. Jonas Mønster sørgede for 1-0 på et oplæg af Jannik Sønderby, men hjemmeholdet fik udlignet kort efter. Så scorede Renè Sloth til 2-1. I 2. periode pressede Herning voldsomt på, men der blev lukket godt af i Hvidovre-forsvaret, og Mathias Kauffman brillerede med en perlerække af flotte redninger. 3. periode fortsatte på samme facon, og forløsningen kom først da jyderne i de sidste minutter tog målmanden ud, og Jonas Mønster påny kunne sende pucken i det tomme målnet, efter et godt oplæg fra Rasmus Lykke og Jannik Sønderby. Vil ikke op i eliteserien Som tidligere omtalt har man i Hvidovre Ishockey Klub besluttet, at sige pænt nej tak til oprykningen til eliteserien, skønt klubben allerede har kvalificeret sig: - Glædeligvis er 1. division i år blevet langt stærkere end de tidligere sæsoner, så vi vil godt udvikle vore unge spillere endnu mere, få en sund økonomi og afvente en sæson mere, inden vi tager skridtet og rykker op i den bedste række. Det klubstandpunkt har jeg selvfølgelig accepteret, slutter Hvidovres svenske træner. mads-

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.