Elsparefonden stopper for tilskud til elvarmekonvertering

Elsparefonden vil kigge på andre områder

l Den 30. november i år ophører Elsparefondens tilskud til skift fra elvarme til fjernvarme. Elsparefondens tilskud og tætte samarbejde med fjernvarmeværker og VVS-installatører landet over har bidraget til, at knap 30.000 danske boliger har udskiftet deres dyre og miljøbelastende elvarme med fjernvarme og naturgas. Nu stopper vi tilskudsordningen for at bruge ressourcerne på andre områder, hvor vi kan skabe endnu større elbesparelser, lyder meldingen fra Elsparefonden. Siden 1997 har Elsparefonden i samarbejde med fjernvarmeværker og VVS-installatører ydet tilskud og rådgivning til parcelhusejere, boligforeninger og offentlige bygninger, som har ønsket at udskifte deres dyre og miljøbelastende elvarme med den billigere og mere miljøvenlige fjernvarme. - De sidste ti år har 30.000 elopvarmede boliger fået udskiftet deres elvarme til fjernvarme eller naturgas med støtte fra Elsparefondens tilskudsordning. Det er et flot resultat, som giver en samlet elbesparelse på ca. 362 mio. kWh om året. Det svarer ca. til det årlige elforbrug i over 90.000 danske boliger. En besparelse til glæde for den enkelte forbrugers elregning og for miljøet, siger Søren Weien Andersen, projektleder hos Elsparefonden, og fortsætter: - I 2004 gennemførte Rambøll Management en evaluering af Elsparefondens arbejde. Evalueringen viste os blandt andet, at vi kan opnå større elbesparelser på vores øvrige aktiviteter frem for at fortsætte med tilskudsordningen til elvarmekonvertering. Derfor har vi valgt at stoppe tilskudsordningen fra den 30. november i år og i stedet bruge ressourcerne på at skabe endnu større elbesparelser på andre områder". Selvom Elsparefonden stopper sit tilskud til elvarmekonvertering, vil det stadig være økonomisk fordelagtigt for de danske boligejere med elvarme at omlægge til den billigere og mere miljøvenlige fjernvarme. - Siden 1997 har vi indgået rammeaftaler med VVS-firmaer og fjernvarmeværker over hele landet. Rammeaftalerne har medført, at forbrugernes pris for at omlægge fra elvarme til fjernvarme er faldet med 33 procent i perioden siden 1997. Det betyder, at det i dag er økonomisk attraktivt for de danske forbrugere at omlægge deres elvarme til fjernvarme – også uden Elsparefondens tilskud, siger Søren Weien Andersen og fortsætter: - Derfor vil vi også fremover anbefale forbrugerne at skifte fra elvarme til fjernvarme og fortsætte med at levere råd og vejledning igennem vores kunderådgivning.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.