24 m2 mere til betjentene

Artiklens øverste billede
Nærpolitiet i Friheden glæder sig over de større lokaler.

Det har hidtil været kutyme, at betjentene i Frihedens Nærpoliti afhørte gerningsmænd, mens andre kunder i butikken potentielt kunne høre med. Nærpolitistationen har nemlig kun bestået af ét lokale, hvor både 2-3 betjente havde kontorer og hvor resten af dagens gøremål skulle udføres. Men det er slut nu. Stationen har nemlig udvidet med 24 m2, hvilket gør hverdagen meget lettere for betjentene. - Nu har vi arbejdet i de nye lokaler i en måned, og det er bestemt en lettelse at kunne arbejde uden at blive forstyrret eller forstyrre andre. Og mens vi afhører eller har møde kan andre kunder vente i et andet lokale, siger daglig leder Lennart Grænge Hansen. Han fortæller, at Frihedens Boligselskab har gjort en kæmpe indsats for at indrette lokalerne. Den 1.november nedlagdes Hvidovre Nærpoliti, der har haft ekspedition hos Kriminalpolitiet i Bytoften. De to betjente herfra skal fremover klare deres opgaver fra Frihedens Nærpoliti. Det være sig arbejdet med folkeskolerne i Hvidovre Nord - undervisning i trafik og misbrug - afhøringer og patruljering i nærområderne. Nærpolitistationen passer dermed 8 skoler i Hvidovre. - Der er visse fordele ved at kunne trække på 4 mand i Friheden i stedet for kun 2. Det giver en bedre service overfor borgerne, siger vicepolitikommisær og leder af nærpolitiet, Johnny Christiansen. Han understreger, at det er vigtigt for nærpoliti-princippet, at man kan sætte ansigt på sine nærbetjente og derfor har det ikke været optimalt, at Hvidovre Nærpoliti praktisk talt ikke har kunnet modtage kunder i den seneste tid. Nærpolitiet i Friheden har åbent tirsdag kl. 13.00-15.00 og torsdag kl.16.00-18.00. Men alle ugens dage er døren åben, hvis betjentene er på stationen - med mindre man har gang i en afhøring. Nærpolitiet kobles i øvrigt sammen med kriminalpolitiet - officielt fra 1. januar i forbindelse med politikredsreformen - men der sker intet "fysisk", formentlig først til sommer. - Dermed skal nærpolitiet til at optage anmeldelser om vold og indbrud. Men som sagt, sker der intet lige med det samme, siger Johnny Christiansen. Hos Frihedens Nærpoliti kan man fremover møde politiassistenterne Finn Olsen, Jann Wielcken, Svend Nørgaard og Lennart Grænge Hansen samt folk på uddannelse. ark

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.