Hillerød-borgerne er flittige til at investere i værdipapirer
Borgerne i Hillerød har i gennemsnit 156.000 kroner placeret i værdipapirer, og det er en godt stykke over landsgennemsnittet på 111.000 kroner pr. indbygger
Det viser en ny analyse fra Danske Bank, der har målt investeringsklimaet i Hillerød Kommune. Analysen viser, at borgerne i Hillerød samlet har opsparet 5,5 milliarder kroner investeret i aktier, investeringsforeningsbeviser og obligationer. Borgerne i Hillerød placerer primært deres formue i investeringsforeningsbeviser - her løber formuen i gennemsnit op i 65.000 kroner pr. indbygger. På landsplan er tallet 50.000 kroner pr. indbygger.
Velpolstrede indbyggere
Allan Kandrup, der er filialdirektør i Danske Bank i Hillerød, betegner Hillerød-borgerne som velpolstrede. "Mange her i kommunen har oplevet en markant velstandsstigning over de senere år. Det skyldes især udviklingen i huspriserne, men også lav arbejdsløshed, pæn lønfremgang og stigende aktiekurser har skæppet i kassen," siger Allan Kandrup. Bankdirektøren opfordrer samtidig borgerne til løbende at få taget et tjek på, om deres opsparinger er placeret rigtigt. "Det er ofte afgørende for, om man kan realisere de ønsker, drømme og mål, man har i livet," siger Allan Kandrup. Til trods for forårets aktiekursfald så er værdien af opsparing i værdipapirer i gennemsnit steget med 20.000 kroner over det seneste år for hver enkelt indbygger i Hillerød. "Det svarer til en vækst på 14,8 procent over det seneste år. I samme periode er det danske aktiemarked "kun" steget med ni procent - noget kunne således tyde på, at borgerne i Hillerød har skudt flere penge ind på aktiemarkedet," siger Allan Kandrup.