Sponsorater for over en million til elitesporten

Håndbold og fodbold bliver de store satsninger hos Hillerød Elite Idræt i 2007

Artiklens øverste billede
FIF Orientering, her repræsenteret ved topløberen Anne Konring Olesen, er blandt modtagerne af tilskud fra Hillerød Eliteidræt. Foto af Ane Konrings hjemmeside, www.konringolesen.dk

 

Nordsjællands Håndbold og det nydannede Hillerød Fodboldsamarbejde tegner sig for de største beløb i Hillerød Elite Idræts 2007-budget. Det fremgår af oversigten over 2007-sponsorater, som Hillerød Elite Idræt udsendte onsdag. De to bold-samarbejder får tilsammen omkring 900.000 kroner af de rundt regnet 1.130.000 kroner, der er sat af til sponsorater i 2007. Pengene er øremærket til udvikling og gør det muligt for fodboldsamarbejdet at trække på ungdomslandstræner i DBU Hans Bruun Larsen. HGI Bordtennis får 65.000 kroner, der ligeledes går til indkøb af særlige trænerkompetencer. Hillerød Badminton Klub får 42.000 kroner til træningsudstyr og individuel træning af spillere, som er i DBFs søgelys. FIF Orientering får 40.000 kroner til talenttræning og coaching. Hillerød Judo Klub får 29.000 kroner til træningssamlinger. FIF Atletik får 30.000 kroner til videreudvikling af de to toptalenter Eddi Andersen og Morten van der Keur. Hillerød Jiu-Jitsu får 15.000 kroner som hjælp til at stille med sine bedste kæmpere i internationale turneringer. Endelig får HGI Damefodbold 9.000 kroner til udvikling af klubbens pigejunior elitehold.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.