Festlig indvielse af GALLERIERNE

Artiklens øverste billede
Borgmester Nick Hækkerup klippede den røde snor og indviede dermed GALLERIERNE officielt.

 

Søndag klokken 11 lukkede shoppingcentret GALLERIERNE dørene op for tusindvis af forventningsfulde hillerødanere. Det var en glad og tilfreds bygherre, Hillerød Posten fik en snak med et kvarter før den officielle åbning. Ole Philipsen siger: "Der skal fra mig lyde en kæmpe tak til byrådet med Nick Hækkerup i spidsen, som sammen med embedsmændene har gjort projekt GALLERIERNE muligt. Det har været en fornøjelse. Vi ser frem til at samarbejde med Hillerød Kommune om andre projekter i fremtiden. Til arbejderne på pladsen kan jeg ikke finde ord, der er dækkende nok som tak for den næsten umenneskelig indsats. Til Hillerøds borgere vil jeg sige, at jeg håber, I værdsætter GALLERIERNE, passer godt på det og gør det til en del af jeres hverdag". Borgmester Nick Hækkerup (S) sagde i sin indvielsestale blandt andet: "Jeg tror på, at GALLERIERNE kan være med til både at fastholde vores position som handelscentrum og være med til at udvikle vores handelsliv i positiv retning. Så var det ikke slået fast før, så er der ingen tvivl mere, Hillerød er stedet man handler, hvis man bor i Nordsjælland." Specielt for børnene var nok at se til, hvis man skulle igennem de mange gratis tilbud. Popcorn, æbleskiver, brændte mandler, chokolade med flødeskum, slik i lange baner, sodavand, bamser, flag og balloner. De voksne kunne forsyne sig med diverse forfriskninger fra flere boder både inde og udenfor GALLERIERNE. Styringen af underholdningen var lagt i hænderne på Bubber, der ikke lod sig ryste af, at Anne Gadegaard, der vandt MGP 2003, ikke dukkede op til tiden. Med 20 minutters forsinkelse kom sanglærken og hendes dansere til GALLERIERNE. Hun havde dog verdens bedste undskyldning, da turbussen var punkteret... Efter at Bubber havde præsenteret SEB, de tre drenge fra Allerød, der på lørdag skal gøre hele Danmark ære ved forhåbentligt at vinde det nordiske MGP, fik Helsinges Asfalt Ole besked på at nu er scenen din, så han kunne gå på og afslutte de godt tre timers underholdning. Læs mere i Hillerød Posten onsdag.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.