Elever blokerede indgangen til Hillerød Handelsgymnasium

Handelsgymnasiet bliver forbigået i finanslovsforslaget fra regeringen og Dansk Folkeparti, mener elever og lærere

Artiklens øverste billede
Eleverne demonstrerer foran Hillerød Handelsgymnasium torsdag morgen. Foto: John Jessen Hansen

 

Eleverne på Hillerød Handelsgymnasium på Trollesminde Allé blokerede i dag for undervisningen på skolen.Både elever og lærere mener, at handelsgymnasiet bliver forbigået i finanslovsforslaget fra regeringen og Dansk Folkeparti, selvom gymnasiereformen lægger op til en ligestilling af de gymnasiale uddannelser.Og lærerne har stor forståelse for elevernes blokade."Handelsgymnasiet er igennem mange år blevet syltet rent økonomisk. Vi er blevet ligestillet med det almene gymnasium, men vi får slet ikke de samme tilskud, så vi kan sådan set godt forstå, at eleverne aktionerer," siger Jannik Bonde, der er tillidsrepræsentant for lærerne.Lærerne har brugt dagen på at holde møder og planlægge eventuelle kommende protestaktioner.Handelsgymnasiet syder af kampgejst, fortæller elevernes talsmand Milad Awaz."Vi er godt i gang med at fylde skolen op med utilfredse elever. Så vi er godt oppe og køre med kampråb og skilte," sagde Milad Awaz tidligere på dagen til Radio Yes2day.Talsmanden vil ikke afvise, at blokaden af skolen kan fortsætte de kommende dage.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.