De ældre skal have færre piller på plejehjemmet

Region Hovedstaden opretter en ny komité, der skal nedbringe medicinforbrug og rådgive de praktiserende læger om overmedicinering

Artiklens øverste billede
Region Hovedstaden har oprettet en ny lægemiddelkomité, der skal sørge for, at de ældre på plejehjemmene ikke får mere medicin, end de har behov for. Regionen bruger årligt 3,8 mia. kr. på medicin. Polfoto: Claus Bonnerup

 

De ældre på plejehjemmene skal ikke have flere piller, end de behøver. Det er blandt de nye opgaver, som en ny lægemiddelkomité, skal sørge for. Region Hovedstaden nedsatte i sidste uge en regional lægemiddelkomité med det formål at sikre et rationelt og ensartet forbrug af lægemidler og understøtte dokumentation, kvalitet og sikkerhed gennem patienternes samlede medicineringsforløb. På opfordring fra Region Hovedstaden har en gruppe eksperter analyseret medicinforbruget i København og Nordsjælland og har udarbejdet anbefalinger til det videre arbejde. Helt konkret skal den regionale Lægemiddelkomité nedbringe overmedicineringen på regionens plejehjem og give bistand til praktiserende læger, som har patienter, der bruger mere end fem lægemidler. Der skal også gøres en indsats over for behandling af patienter med forhøjet blodtryk. Og endelig skal komitéen skabe fælles regionale retningslinjer for hospitalernes brug af lægemidler til AIDS-behandling, nye gigtpræparater og kræftmedicin. Baggrunden er, at 80 pct. af de samlede medicinudgifter på hospitalerne bruges på disse områder. Projekterne er primært rettet mod en forbedret medicinsk behandling af regionens patienter. Men det skal samtidig give en bedre udnyttelse af de meget store ressourcer, der bruges på medicin. Til Region Hovedstadens 1,6 millioner borgere bruges der årligt for 1,9 milliarder kroner i tilskud til medicin uden for hospitalerne, omtrent 1,9 milliarder kroner til medicin på hospitalerne og dertil kommer borgernes egenbetaling. "Den regionale arbejdsgruppes indsats er et godt eksempel på den synergi-effekt, der kan opnås, når fagfolk fra flere amter og kommuner bringes til at arbejde sammen i den nye region. Region Hovedstaden lægger med dette udspil op til at ville være foregangsregion for rationel lægemiddelanvendelse," siger Vibeke Rosdahl (R), der er formand for det midlertidige underudvalg vedrørende sundhed i Region Hovedstaden.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.