50 procent flere indbrud i biler

845 bilindbrud i Hillerød Politikreds siden 1. januar 2006

Artiklens øverste billede
Modelfoto: John Jessen Hansen

 

Efter et par år med nedgang i antallet af bilindbrud har Hillerød Politi i år oplevet en voldsom stigning i antallet. Den 1. november var der registreret 845 bilindbrud i Hillerød Politikreds, der dækker syv kommuner. Det er en stigning på næsten 50 procent i forhold til samme periode sidste år - og det hø-jeste antal siden 2002. Alene i oktober i år har der været 135 bilindbrud. I weekenden blev der tilføjet yderligere omkring 20 indbrud til den kedelige statistik. Indbruddene har fundet sted i Hillerød, Allerød, Farum og Helsinge. Biler er blevet brudt op, og gps'er, radioer, solbriller, cd'er og hvad der ellers har befundet sig i køretøjet, er forsvundet. Indbruddene finder især sted på villaveje, hvor tyvene rykker ind og hurtigt bryder en række biler op, inden de lusker videre på deres skændige færd. Ifølge politiet er der ikke store muligheder for at fange gerningsmændene, medmindre borgerne er vågne.

Skal tages på fersk gerning

"Vi kan kun appellere til, at folk anmelder det, hvis de ser eller hører noget mistænkeligt på villavejene. Den eneste måde, vi kan få fat i gerningsmændene, er ved at tage dem på fersk gerning," siger vagthavende ved Hillerød Politi, der også har en anden opfordring til bilejerne. "Sørg for at fjerne ting fra jeres biler - især gps'er. Det bliver et rent tagselvbord, hvis tyvene kan se, at der sidder en gps i vinduet." Statistikken toppede i 2002, hvor der var 917 indbrud i biler i årets første 11 måneder. Forrige år var antallet faldet til 625, mens det sidste år var helt nede på 561.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.