Politikere kan ikke få diæter for at sidde i handicaprådet

Juristerne i kommunen afviser forespørgsel fra social- og sundhedsudvalget, som ville høre om, der kan bevilges diæter til byrådsmedlemmer i handicaprådet

 

Nix Når man er medlem af byrådet, kan man ikke samtidig få ekstra betaling for at være kommunens repræsentant i Handicaprådet.

Det må medlemmerne af social- og sundhedsudvalget i Ny Hillerød Kommune notere sig, efter udvalget på sit seneste møde besluttede, at Sammenlægningsudvalget skulle tage stilling til, om politikerne ligesom de øvrige medlemmer af Handicaprådets skal have d

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.