Torben Winther fyret i Nordsjælland Håndbold

Den tidligere herrelandsholdstræner fik kun fire kampe i spidsen for Nordsjælland Håndbolds 1. divisionsherrer. Assistenttræner Henrik Kronborg overtager trænerposten

Artiklens øverste billede
Torben Winther da Nordsjælland Håndbold for to måneder siden præsenterede sit nye sponsorsamarbejde med Hillerød Elite Idræt. Nu er Winther færdig som cheftræner. Foto: John Jessen Hansen

 

Nordsjælland Håndbold fyrede mandag aften den tidligere herrelandsholdstræner Torben Winther som cheftræner for klubbens 1. divisionsherrer. Torben Winther må dermed betale prisen for en miserabel sæsonstart, som har budt på tre nederlag og blot en enkelt sejr.Senest tabte Nordsjælland Håndbold søndag på udebane til Team Sydhavsøerne med 28-25. Dermed er det nye håndboldsamarbejde mellem Helsinge og Hillerød pludselig langt fra målsætningen om hurtig oprykning til Herreligaen, og det var dén udvikling, som mandag aften fik ledelsen i Nordsjælland Håndbold til at handle hurtigt. I følge en pressemeddelelse, som blev udsendt klokken 22.25, er Torben Winther med omgående virkning blevet flyttet til en nyoprettet funktion som chef for talentudviklingen i Nordsjælland Håndbold. I stedet er assistenttræner Henrik Kronborg blevet forfremmet til cheftræner, en post, som han efter planen skal bestride resten af sæsonen. En ny assistenttræner ventes at blive præsenteret indenfor de nærmeste dage."Henrik Kronborg er en af de mest talentfulde unge trænere i Danmark, og Nordsjælland Håndbold er overbevist om, at Henrik vil være i stand til at medvirke til at opfylde klubbens ambitioner," hedder det i pressemeddelelsen, som er underskrevet direktør Jannik Frederiksen.Henrik Kronborg er assistenttræner for Herre Ynglinge landsholdet og har desuden en funktion som talenttræner i Dansk Håndbold Forbund.

Fyret for anden gang

Det er anden gang indenfor bare et par år, at Torben Winther må lide den tort at blive fyret. Som træner for herrelandsholdet fik Torben Winther i februar 2005 sparket efter en skuffende 13. plads ved VM. Det skete efter et klodset forløb, hvor beslutningen om at fyre Winther blev lækket til BT endnu inden træneren selv var orienteret.Hillerød Posten forsøgte mandag aften forgæves at få en kommentar fra direktør Jannik Frederiksen. Men i følge pressemeddelelsen har parterne ingen yderligere kommentarer til sagen på nuværende tidspunkt. "Al fokus rettes nu mod den kommende weekendns vigtige hjemmekamp mod Frederikshavn," hedder det.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.