Lokal indsamling satte ny rekord

Artiklens øverste billede
Karla på fem og hendes søster Sidsel på otte år samlede ind for Røde Kors i Hillerød sammen med deres mor Søs. Foto: John Jessen Hansen

 

Den lokale afdeling af Dansk Røde Kors satte i går, søndag, ny rekord. I Hillerød og Skævinge samlede 220 indsamlere nemlig 260.351 kroner ind til Røde Kors' arbejde i katastrofeområder. Det var 3500 kroner mere end sidste år - og et resultat, som lokalformand Bent Kauffmann er rigtig godt tilfreds med: "De mennesker, der var hjemme, var generelt meget gavmilde. Flere steder var der sågar folk, som havde hængt kuverter på døren med beløb til Røde Kors indsamlingen," fortæller han. Røde Kors havde dog skarp konkurrence. Dels fra det dejlige efterårsvejr og dels fra mange butikker med søndagsåbent. "Da indsamlerne begyndte at komme retur til indsamlingsstederne, kunne de fortælle om meget få mennesker ude på ruterne, men mange biler på vejene og ved butikkerne. I hast blev flere indsamlere sendt til de større supermarkeder i Hillerød, og her blev noget af det forsømte indhentet," beretter Bent Kauffmann. I snit fik de frivillige indsamlere i Hillerød-Skævinge hver 1180 kroner i indsamlingsbøssen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.