EM-trøje fra '92 under hammeren

John "Faxe" Jensen sætter sin trøje fra EM-semifinalen på auktion ved torsdagens åbning på Hillerød Kræmmermarked

Artiklens øverste billede
Henrik Larsen scorer til 1-0 i 2-2 kampen mod Holland ved EM-semifinalen i 1992. I baggrunden John "Faxe" Jensen i ført den trøje, som kommer på auktion på Hillerød Kræmmermarked. Foto: Polfoto

 

Når den tidligere landsholdsspiller John "Faxe" Jensen torsdag aften sætter en af sine landsholdstrøjer på auktion ved Hillerød Kræmmermarked, bliver det lidt af et fodbold-klenodie, der kommer under hammeren. John "Faxe" har nemlig valgt at sætte sin EM-trøje fra semifinalen mod Holland i 1992 på auktion. 1992 var – for dem der ikke lige kan huske det - det år, hvor Danmark blev Europamestre i fodbold. Hillerød Kræmmermarked har valgt at donere pengene fra auktionen til Handicapidrætten i Frederiksborg Amt Dansk Handicap Idræts-forbund i Frederiksborg Amt sender næste år et fodboldhold til Special Olympics i Shanghai i Kina. Holdet består af mentalt handicappede i alderen fra 16 til 20 år fra Frederiksborg Amt. Spillerne skal selv betale en del af rejseudgifterne, og Hillerød Kræmmermarked har derfor i år valgt at donere alle pengene fra auktionen til fodboldholdet, så alle får mulighed for at tage med. Auktionen begynder torsdag kl. 18:00 ved den officielle åbning af Hillerød Kræmmermarked. Alle er velkomne til at møde op og byde ind på EM-trøjen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.