Hidsige bilister truer og giver autohjælp fingeren

Autoreddere oplever truende tilråb og hasarderet kørsel, når bilister skal passere et trafikuheld

Artiklens øverste billede

Når bilen har sat ud på motorvejen ringer vi fluks efter SOS Dansk Autohjælp eller Falck - men når andre trafikanter har brug for hjælp, ser mange bilister rødt over redderne, som kan være nødt til at afspærre eller genere den øvrige trafik.

"De truer os, giver os fingeren, holder hornet i bund, og nogen træder endda ud af deres biler og spørger, hvad i alverden vi bilder os ind," fortæller Henrik Ahlstrøm Olsen, der er stationsleder hos SOS Dansk Autohjælp i Køge.

Han har oplevet, at en af hans reddere blev påkørt under arbejdet på motorvejen, hvor en bilist enten overså eller ignorerede politiets og autohjælpens afspærring.

Ellen Mathiesen fra SOS Dansk Autohjælp i Vojens kan nikke genkendende til den hasarderede kørsel.

"Folk er utålmodige og føler ikke, at de har tid til at vente, og det får dem til at skælde ud over, at vi fylder. Nogle kører helt uforsvarligt forbi ulykkesstederne, og det paradoksale er, at de gør problemet værre. Jeg har set bilister, der selv kørte af vejen, fordi de havde travlt med at skælde os ud," fortæller Ellen Mathiesen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.