Pressede stort glasskår ind i munden på voldsoffer
Et ekstremt brutalt overfald fandt forleden sted i en lejlighed i Roskilde, da en irsk mand ville afhente nogle personlige ejendele hos en bekendt.
Den 52-årige beboer og den irske mand kom op at diskutere - og pludselig tog det fart. Den irske mand slog først med knytnæve i ansigtet og sparkede ofret i hovedet, inden han knuste en glasbordplade, slog den 52-årige i hovedet med bordet og lod flere slag og spark regne ned over ofret.
Ifølge den 52-årige tog ireren et stort glasskår og pressede det ind i munden på ofret, så han fik snitsår og flænger i munden og på tungen. Til sidst blev den 52-årige banket hårdt oven i hovedet med et skærebræt.
Efter overfaldet har politiet undersøgt lejligheden og afhørt vidner, og det har ifølge Midt- og Vestsjællands Politi bestyrket mistanken mod gerningsmanden. I går blev den 37-årige irer fængslet i 14 dage.
Han er sigtet for grov vold, hærværk og ulovlig indtrængen i lejligheden. Han erkendte vold, men nægtede grov vold. Anklgemyndigheden vil i den kommende retssag kræve den 37-årige mand udvist af Danmark, oplyser politiet.
Bliv ven med Lokalavisen.dk på Facebook, og få vores tophistorier på din væg - KLIK HER