To drenge identificeret efter pistol-panik

Nu er de to drenge identificeret.

Artiklens øverste billede
Politi tog ingen chancer. Foto: Presse-fotos.dk.

En borger så en dreng med en pistol i et shoppingcenter.

Det fik ham til at slå alarm - og Borgen i Sønderborg blev evakueret. 

Senere viste overvågningen, at to unge løb rundt og - angiveligt - legede med legetøjspistoler. 

Det fik sener politiet til at efterlyse drengene fra episoden 23. marts - og nu er de blevet identificeret.

Det skriver Syd- og Sønderjyllands politi i en pressemeddelelse. 

Der er tale om to lokale drenge på 14 og 15 år. 

»Vi er i kontakt med de to drenge og deres forældre. Vi har sikkerhed for, at der har været tale om legetøjsvåben. Drengene har ikke haft til hensigt at skræmme nogen og er meget kede af det postyr, som de har skabt,« oplyser politikommissær Jakob Bech fra Syd- og Sønderjyllands Politi, Områdecenter Syd, i Sønderborg.

Retligt efterspil

Han peger i denne sammenhæng på, at den 15-årige dreng er sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, og at der venter vedkommende et retligt efterspil som følge af hændelsen, mens den 14-årige dreng er under den kriminelle lavalder.

Gør det ikke

Da begge drenge er mindreårige, er Sønderborg Kommune også inddraget i sagen.

»Vi er glade for, at det er lykkedes at identificere drengene og få fastlagt hændelsesforløbet. Det er samtidig en advarsel til andre om, at det ikke er uden konsekvenser, hvis man som store drenge leger røvere og soldater i det offentlige rum,« fremhæver Jakob Bech.

Det taler vi om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens østjyske tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

jro

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.