Kaster økse i ryggen på 39-årig
I løbet af en uge er det lykkes Østjyllands Politi at sigte to personer for knivoverfaldet i starten af marts. Nu mangler de kun én gerningsmand.
To personer har nu været stillet for grundlovsforhør.
En mand blev 1. marts stukket ned ved Dokken i Aarhus. Politiet formodede, at der var tale om tre gerningsmænd. 20 dage senere efter ugerningen blev en ung kvinde på 26 år varetægtsfængslet.
En 30-årig mand er i dag stillet for retten i Aarhus, hvor han bliver grundlovsforhørt. Politiet mener, at han var med til at overfalde den 39-årige mand i starten af marts. Det skriver Østjyllands Politi i et tweet.
Politiet oplyser videre, at den 39-årige mand blev stukket i maven med en kniv og fik kastet en økse i ryggen.
Fri fod
Overfaldet skete om natten, og politiet efterlyste følgende tre gerningsmænd.
»Vi formoder, at der er yderligere en gerningsmand på fri fod,« skriver Østjyllands Politi som opfølgning på sagen fra i dag.
På grund af, at den sidste gerningsmand endnu ikke er fanget, anmoder anklageren om lukkede døre til grundlovsforhøret. Det gøres for at sikre værdifulde oplysninger ikke forlader lokalet.
Det er samme procedure, som da kvinden blev forhørt. Dengang udtalte komunikationsrådgiver for Østjyllands Politi, Emil Enemark Sørensen, sig følgende:
»I og med, at vi er interesseret i at fange de andre, så anmoder anklageren om lukkede døre til grundlovsforhøret.«