Helten Denni reddede treårig fra druknedøden
Denni Mytysia VanCamp reagerede instinktivt, da han så en 3-årig hoppe i et vandhul på Høvelte Kasernes øvelsesområde
Den tidligere livgarder og nuværende hjemmeværnsmand Denni Mytysia VanCamp, reddede lørdag 13. august om aftenen en 3-årig op fra et vandhul på Høvelte Kasernes øvelsesområde.
Her var den 3-årige ude at gå med sin mor, selvom der ikke er adgang for privatpersoner. Den 3-årige hoppede i et vandhul, hvor der hænger to reb ovenover, og røg i første omgang under med hele kroppen.
"Jeg er ude at løbe og selvom jeg har en Ipod i ørerne, kan jeg høre en råbe. Jeg tager musikken ud af ørerne, og løber mod stedet, hvor jeg ser moderen. Jeg når at se drengen tage et skridt ud mod rebene, for derefter at hoppe og ryge helt under. Moderen ser ud til at være gået i chok, og jeg råber at jeg har ham," forklarer Denni VanCamp, der så drengen komme til overfladen igen, men han lå helt livløs.
"Både ham og moderen er gået i en form for chok, og det er først da jeg lægger drengen og moderen tager ham, at han begynder at hyle," siger Denni VanCamp.
Det lille vandhul er en del af øvelsesområdets feltbane, og der er væsentligt dybere end en 3-årig kan bunde i det.
Moderen og barnet er på tur fra København, så Denni foreslår at de tager hjem til ham i Allerød, så drengen kan komme i bad, og få noget at spise.
"Vi talte det godt igennem, og først her begynder moderen rigtigt at reagere," siger Denni VanCamp, der glæder sig over sin egen reaktion.
"Jeg fik brugt nogle af de teknikker vi lærer i forsvaret, hvor vi skal reagere hurtigt og handle, og vi også skal kunne psykisk førstehjælp bagefter."
Det var en stolt kompagnichef, som Allerød Nyt også mødte på øvelsesbanen ved Høvelte Kaserne.
"Jeg er naturligvis stolt over at Denni reagerede som han gjorde, både instinktivt og fik reddet ham op, men også at han hjalp drengen og moderen bagefter," siger Dennis Bo Sørensen, kaptajn og kompagnichef i Hjemmeværnskompagniet Rudersdal/Allerød.
Denni Mytysia VanCamp har fået masser af positiv respons efter heltedåden, blandt andet havde Byens Pizzeria i Allerød hørt om det, og de stak ham resolut et gavekort på 1.000 kroner.
Denni fik smidt sin Ipod inden vandturen, men han glemte at tage sin mobiltelefon op af lommen. Hjemmeværnet har dog besluttet, at de giver Denni en ny.