Fuld mand ville ind til eks-kæreste

29-årig mand fra Allerød forsøgte at tiltvinge sig adgang til eks-kærestes lejlighed

Artiklens øverste billede
En fuld og voldelig mand forsøgte at sparke dør ind til kvindelig eks-kæreste. Arkivfoto

En 29-årig fuld og voldelig mand fra Allerød forsøgte lørdag nat at tiltvinge sig adgang til sin eks-kærestes lejlighed på Vapnagård i Helsingør, oplyser vagtchef Ole Hestbæk fra Nordsjællands Politi søndag til Lokalavisen.dk

Sparkede og slog på døren

Den skræmte kvinde alarmerede derfor klokken 01.47 lørdag nat Nordsjællands Politi, som hurtigt fik en patrulje til adressen, hvor den 29-årige mand stadig var i færd med både at sparke- og slå på døren, fortæller vagtchef Ole Hestbæk.

Baggrunden for mandens angreb på kvindens hoveddør, skyldes ifølge politiet formentlig, at de to parter er tidligere kærester.

Betjente var: Klovne og drengerøve

Manden var øjensynligt ikke tilfreds med, at der pludselig dukkede både en mandlig og en kvindelig betjent op, for betjentene blev på skift "beskyldt" for at være både en klovn, drengerøv, fucking hat og en nar af den 29-årige.

Røg i brummen

Han blev derfor anholdt og taget med på politistationen i Helsingør, hvor han blev lagt til afrusning i detentionen indtil søndag morgen.

Herefter blev han løsladt, og med sig fik han en bøde i størrelsesorden 1000 kroner for overtrædelse af ordensbenkendtgørelsen, oplyser vagtchefen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.