50-årig kvinde anholdt i Kystbanetog

Nordsjællands Politi måtte assistere DSB-personale der havde problemer med stiv kvinde

Artiklens øverste billede
Politiet måtte hjælpe DSB´s togpersonale, da en 50-årig kvinde uden fast bopæl lavede ballade i Kystbanen. Arkivfoto.

En 50-årig kvinde lavede natten til søndag så meget ballade i et Kystbanetog på Helsingør Station, at personalet så sig nødsagede til at alarmere Nordsjællands Politi, oplyser politiets vagtchef til Lokalavisen.dk/Helsingør.

Blev anholdt og taget med

"Den berusede 50-årige kvinde havde ifølge togpersonalet lavet ballade og generet flere af togets passagerer, ligesom hun heller ikke ville forlade toget, da det ankom til Helsingør Station," fortæller vagtchef Per Thuesen.

En patrulje blev klokken 04.32 sendt til stationen på Jernbanevej i Helsingør, hvor den 50-årige kvinde blev anholdt og taget med på en anden station i Helsingør, nemlig politiets på Prøvestensvej.

Kvinden smidt i detentionen

På politistationen blev kvinden anbragt til afrusning resten af natten i detentionen, og hun blev i løbet af formiddagen atter løsladt, oplyser vagtchefen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.