Genbo opdagede indbrud i bil

En vaks genbo til et parkeringsareal i Hillerød opdagede en tyv og fik alarmeret politiet i rette tid

Artiklens øverste billede
En tyv brød ind i parkeret bil, stjal en pakke og stak af i bil med stjålne nummerplader, men det fik en vaks borger stoppet. Arkivfoto

En 32-årig mand brød lørdag på Holmegårdsvej i Hillerød ind i en parkeret bil, men han blev opdaget af en vågen genbo, der fik først fik alarmeret politiet og siden sendt dem i hælene på den undvegne tyv, oplyser Nordsjællands Politi.

Genboen så indbrud i bilen

Genboen så den 32-årige mand luske rundt på parkeringspladsen, da han kort før klokken 13.00 lørdag eftermiddag kiggede ud af vinduet.

Øjeblikket efter knuste den luskende mand bagruden på en parkeret bil, hvorefter han fiskede en pakke ud af bilen, fortæller vagtchef Ole Hestbæk.

Stoppet af modkørende patrulje

Genboen havde i mellemtiden ringet til Nordsjællands Politi, som tilfældigvis havde en kørende patrulje i området, men tyven nåede at stikke af, mens politiet talte med genboen, som heldigvis kunne fortælle, i hvilken retning tyven kørte.

Få øjeblikke senere kunne den alarmerede patrulje se tyven komme kørende i den modsatte vognbane, men det lykkedes alligevel for betjentene at bringe mandens køretøj til standsning.

Stjålne plader og intet kørekort

Den 32-årige mand, der kommer fra Roskilde, havde forøvrigt ikke noget kørekort, ligesom bilen han kørte i, var blevet forsynet med et par stjålne nummerplader fra en af de holdende biler på Holmegårdsvejs parkeringsplads.

Manden blev derfor anholdt, sigtet for brugstyveri af nummerpladerne og for at have begået indbrud, oplyser vagtchef Ole Hestbæk.

Han blev efter endt afhøring atter sat på fri fod.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.