Lørdag morgens lynnedslag startede brande
Flere steder i det nordsjællandske har lynnedslag startet brande lørdag morgen
Lørdag morgens uvejr med de mange lynnedslag har betydet, at Nordsjællands Politi fik en meget travl start på dagen, oplyser vagtchef Per Thuesen.
Lyn startede flere brande
Vagtchef Per Thuesen oplyser til Lokalavisen.dk, at der lørdag formiddag var gang i brandslukningsarbejde flere steder i nordsjælland, men at man endnu ikke har et samlet overblik over brandene.
Travlheden hos Nordsjællands Politi blev yderligere forværret af, at politiet lørdag morgen blev ramt af et omfattende telefonnedbrud, der betød, at man ikke kunne komme igennem på flere af politiets numre, ligesom politiet selv var nødt til at tage mobiltelefonerne i brug.
Telefonerne igang igen
Telefonforbindelserne er der hele morgenen blevet arbejdet hårdt på at få sparket igang igen, og vagtchef Per Thusen oplyser, at telefonforbindelserne ved 10-tiden så småt var begyndt at fungere igen.