Tvang børn til at sove i regnen
Det endte som Bakken-turen fra Helvede, da to drenge fra Jylland besøgte deres far torsdag. Den godt berusede far mente, de skulle overnatte i Dyrehaven, selv om det øsede ned
Det kan ikke have været en særlig sjov familietur, som to drenge på 3 og 5 år på besøg fra Jylland fik, da de torsdag var på Dyrehavsbakken med deres far.
For aftenen endte med, at deres far i temmelig beruset tilstand mente, at hele familien skulle overnatte under et halvtag på Bakken i det øsende regnvejr.
Ifølge kriminalassistent René Sletvad fra Nordsjællands Politi fik politiet kl. 22 en anmeldelse fra et par af vagterne foran Ølgod, der havde set den berusede far trække væk med sine to sønner.
Vagterne brød sig på ingen måde om det, de så, så de alarmerede politiet.
Da politiet kom, havde manden søgt ly fra den voldsomme regn under et halvtag, hvor han havde lagt sig selv og børnene til at sove. Betjentene fik vækket manden og forklarede ham, at hans adfærd var helt igennem uacceptabel og at han under ingen omstændigheder kunne sove der sammen med sine sønner.
Den berusede far påstod, han kendte nogen i Peter Lieps hus, som familien kunne overnatte hos, men det viste sig at være en lodret løgn.
Manden gik herefter med til at forlade Dyrehavsbakken i god ro og orden, men dermed er sagen ikke afsluttet.
"Vi har orienteret moren, som bor sammen med børnene i Jylland. Og vi bliver naturligvis også nødt til at orientere de sociale myndigheder, så det kan godt ende med, der kommer en sag ud af det her", siger kriminalassistent René Sletvad.