Tyv ødelagde malerier og drak rødvinen

En tyv gik temmeligt destruktivt til værks da han brød ind i en Farum-villa på Dybedalsvej

Artiklens øverste billede
En fræk og destruktiv indbrudstyv ødelagde både flere malerier og drak rødvinen i en villa på Dybedalsvej i Farum. Arkivfoto.

Ikke nok med at en indbrudstyv krænkede en families private hjem, tyven ødelagde samtidig adskillige af familiens malerier, ligesom tyven føjede spot til skade, da han satte sig til at drikke husets rødvin i familiens fravær.

Ødelagde tre malerier

Tyvens hærgen i Farum-villaen på Dybedalsvej blev opdaget den 16. juli om eftermiddagen, da familien returnerede til deres hjem, oplyser vagtchef Carsten Spliid.

Her fandt familien de ødelagte malerier, og så den åbnede rødvin på bordet, og anmeldte straks indbruddet til Nordsjællands Politi.

Indbruddet der er begået i tidsrummet mellem fra den 9. juli ved midnatstid og frem til dagen for anmeldelsen den 16. juli om aftenen.

Så du mistænkelig aktivitet?

Famiilien har endnu ikke fået opgjort eventuelt stjålne koster fra hjemmet, men Nordsjællands Politi hører gerne fra vidner, der har set mistænkelige personer eller ditto aktivitet i området omkring Dybedalsvej i Farum.

Henvendelse i sagen kan ske til Nordsjællands Politi på telefon: 114, eller ved personlig henvendelse til nærmeste politi, oplyser vagtchefen til Lokalavisen.dk

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.