Østeuropæere plyndrede urmager

Fem østeuropæere brød natten til torsdag ind hos en urmager og stak af med store værdier

Artiklens øverste billede
Arkivfoto

En urmager på Søborg Hovedgade i Gladsaxe blev natten til torsdag plyndret for store værdier - og det er formentlig en østeuropæisk bande, der står bag det store tyveri, oplyser Københavns Vestegns Politi.

De fem gerningsmænd brød kort før klokken 03 natten til torsdag døren op til Erik's Ure på Søborg Hovedgade 63A og stak af med ure til en stor værdi. Politiet ønsker dog ikke at oplyse, hvor stor værdi de mange ure repræsenterer.

Gerningsmændene flygtede efter kuppet i en sort Mercedes eller BMW.

Politiet beskriver de fem gerningsmænd som mænd af anden etnisk herkomst end dansk. De talte et andet sprog end dansk - formentlig østeuropæisk.

Politiet har offentliggjort følgende signalementer af gerningsmændene:

A. cirka185 centimeter høj og normal af bygning. Han var iført sort tøj og havde en nylonstrømpe over hovedet
B. Mand af anden etnisk herkomst end dansk. Han talte et andet sprog end dansk - formentlig østeuropæisk -cirka 180 centimeter høj og pumpet af bygning. Han var iført hvid, langærmet bluse, mørkeblå cowboybukser og havde en nylonstrømpe over hovedet.
C. Mand af anden etnisk herkomst end dansk. Han som talte et andet sprog end dansk - formentlig østeuropæisk, Cirka 175-180 centimeter høj og spinkel af bygning. Han var iført en grå trøje, sorte bukser og havde en nylonstrømpe over hovedet samt sorte sko.
D. Personen sad i bilen, og politiet har derfor ikke noget signalement af ham.

Politiet modtager meget gerne oplysninger fra vidner i sagen.

Henvendelse kan ske i dagtimerne på hverdage til politikommissær Michael Liebst Sørensen på telefon 72 58 73 55, Borgervendt Gladsaxe, eller på telefon 43 86 14 48.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.