Stjålne stole havde lige fået byvåben

De 69 stjålne Arne Jacobsen-stole havde lige fået monteret Allerød Kommunes byvåben

Artiklens øverste billede
Ukendte gerningsmænd brød mellem mandag og tirsdag ind på Allerød Kommunes produktionsværksted og stjal 69 Arne Jacobsen-stole.

De 69 Arne Jacobsen-stole, der i perioden mellem mandag 4. juli og tirsdag 5. juli blev stjålet fra Allerød Kommunes produktionsværksted på Vassingerød Bygade, havde lige fået monteret Allerød Kommunes byvåben.


"Stolene var netop på produktionsværkstedet, fordi vi ville gøre dem uinteressante at stjæle. Derfor var der boret hul i ryglænet og monteret en plade med kommunens byvåben på hver enkelt stol," siger kommunikationschef i Allerød Kommune, Jesper Holdflod Pallesen.


Han oplyser, at der er tale om stole til en samlet værdi på cirka 200.000 kr., og at stolene normalt stod i Borgerportalen og på kontorer på Allerød Rådhus.


Nordsjællands Politi er interesseret i alle oplysninger fra folk, der måtte have set eller hørt noget, der kan have forbindelse til tyveriet. Oplysninger kan gives til politiet ved at ringe 114. Og også Jesper Holdflod Pallesen retter en opfordring til læserne:


"Vi håber, at folk vil hjælpe politiet med at finde frem til stolene. Vi vil gerne have dem tilbage," siger kommunikationschefen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.