Den "søde" armbåndstyv blev genkendt
Tricktyvene, der huggede et kostbart armbånd i sidste uge, blev fundet i løbet af et par dage
Sagen om det kostbare armbånd, der blev franarret Annemarie Hessellund Beanland onsdag i sidste uge, udviklede sig i løbet af fredagen.
Annemare Hessellund Beanland, der havde sat smykket til salg i en gratis-avis, blev kontaktet af en "sød og naturlig" ung pige der kom og kiggede. Pludselig løb pigen ud ad døren og forvandt med armbåndet i en sort bil, der blev ført af en mand.
Sagen udviklede sig sidst på ugen. Annemarie Hessellund Beanland blev ringet op af én, der havde hørt om sagen. Vedkommende mente at kende bilens reg. nr., og han havde endda nogle fotos fra en fest, hvor bilens ejere var med. Dem tilbød han at maile.
Genkendte pigen
Kort efter kunne Annemarie Hessellund Beanland åbne sin mailboks, klikke på billedet og se, at der var tale om den samme "søde" pige, som et par dage forinden havde udgivet sig som køber af armbåndet. Derefter kontaktede hun politiet.
Fredag aften kunne hun så fortælle Lokalavisen, at politiet havde været i kontakt med pigen. Denne havde tilstået, og var derefter blevet indkaldt til afhøring mandag.
Armbåndet regner Annemarie Hessellund Beanland ikke med at se igen. Pigen havde fortalt politiet, at det var ude af hendes hænder og allerede var blevet afsat til Tyskland.
Vil advare andre
Annemarie Hessellund Beanland fortæller, at hun med henvendelsen til avisen vil advare andre mod at gå i samme fælde.
“Jeg ser nok ikke armbåndet igen. Men jeg er sikker på, at det ikke er første gang, pigen og hendes hjælper laver dette nummer. “